Što je vlasnički list?
Izvadci iz zemljišne knjige uživaju javnu vjeru i imaju dokaznu snagu javnih isprava. Vlasnički list, službeni dokument kojim se dokazuje vlasništvo nad određenom nekretninom sastoji se od tri dijela (A, B i C). Svaki dio vlasničkog lista sadrži važne podatke o vlasništvu i imovini. Na stranici A se nalazi posjedovnica u kojoj je upisana predmetna imovina, njezina namjena i izgrađenost, katastarski broj i adresa. Vlasnički list na stranici B sadrži sve podatke o vlasniku nekretnine, sve promjene vezane uz vlasništvo i naziva se vlastovnica. Teretni list ili teretovnica je upisana na C stranici vlasničkog lista i ona sadrži sve informacije o mogućim opterećenjima na nekretnini. Tereti mogu biti različiti, kao što su hipoteka, najam, podnajam, zakup, prvokup, otkup, zabrana prodaje, darovanja ili nekog drugog otuđenja, ovrha nad tom nekretninom, zabrana ovrhe ili drugog opterećenja, koncesija.
Kako pronaći vlasnički list i kako izvaditi vlasnički list?
Provjera vlasničkog lista vlasnika nekretnine radi se putem web stranice oss.uredjenazemlja.hr, otvaranjem rubrike Ministarstvo pravosuđa, gdje se nalazi padajući izbornik koji nudi opcije pregleda glavne knjige, ili knjige položenih ugovora. Važno je znati je li nekretnina upisana u zemljišne knjige, odnosno ima li svoj ZK broj, ili se ipak radi o nekretnini upisanoj samo u knjizi položenih ugovora.
Ako ne znate, ili niste sigurni u broj čestice ili broj zemljišnoknjižnog uloška vlasničkog lista nekretnine koju tražite, a znate njenu točnu adresu, možete je pronaći i putem adrese ako je ona upisana u zemljišne knjige, odnosno ako ima svoj ZK broj. Tada prvotno morate pronaći broj čestice na kojoj se ona nalazi, putem stranice geoportal.dgu.hr gdje u gornjem lijevom uglu upisujete adresu nekretnine.
Svaki vlasnički list ažurira se na dnevnoj bazi i tako putem web portala svakodnevno možemo provjeriti stanje nekretnine.
Ako Vam je potreban original vlasničkog lista morat ćete se uputiti u „gruntovnicu“ (ZK odjel suda), koja se nalazi na više adresa, ovisno u kojem se području nekretnina nalazi. Potrebno je popuniti obrazac (zahtjev) i potpisat ćete se u knjigu preuzetih zemljišnoknjižnih izvadaka. U knjigu se uz vaš potpis stavlja i pečat i ovjereni potpis ovlaštenog zemljišnoknjižnog referenta koji vam je izvadio traženi izvadak. Svaki vlasnički list dostupan je javnosti.
Gdje izvaditi vlasnički list?
S obzirom na to da je danas sve dostupno putem interneta, tako i vlasnički list možete pronaći online, bez obzira radi li se o vašem vlasničkom listu ili biste prije kupnje voljeli samostalno provjeriti kakvo je stanje nekretnine koju kupujete.
Uvid u zemljišnu knjigu možete izvršiti putem stranica Ministarstva pravosuđa i uprave i Državne geodetske uprave, na poveznici Uređena zemlja, ako vam je poznat broj katastarske čestice i/ili zemljišnoknjižnog uloška i naziv katastarske općine.
Ako Vam je potreban original vlasničkog lista morat ćete se uputiti u gruntovnicu ili putem sustava e-građani izvaditi online primjerak originala vlasničkog lista. Provjera vlasničkog lista radi se putem web stranice oss.uredjenazemlja.hr, otvaranjem rubrike Ministarstvo pravosuđa, gdje ćete naići na padajući izbornik koji nudi opcije pregleda glavne knjige, ili knjige položenih ugovora.
ZK izvadak
Zemljišnoknjižni izvadak je javna isprava koja je dokaz o vlasništvu ili nekom drugom pravu upisanom u zemljišnu knjigu. Pregledajte izvadak putem pretrage po broju katastarske čestice ili ZK uloška odnosno broja poduloška u knjizi položenih ugovora (KPU) na stranici Ministarstva pravosuđa i uprave
Razlika između vlasničkog lista i posjedovnog lista
Posjedovni list je dokument koji sadrži informacije o određenoj katastarskoj čestici i trenutnom korisniku ili posjedniku te čestice. Ovaj dokument uključuje identifikacijske podatke o korisniku, broj katastarske čestice, način korištenja, površinu čestice te opis objekata koji se nalaze na njoj.
Posjedovni list nije dokaz vlasništva nad česticom. Umjesto toga, on pruža informacije o tome tko trenutno koristi zemljište ili nekretninu.
Vlasnički list je službeni dokument koji potvrđuje vlasništvo nad određenom katastarskom česticom ili nekretninom. Ovaj list izdaje gruntovnica, tj. zemljišno-knjižni odjel nadležnog općinskog suda, i služi kao pravno valjani dokaz vlasništva. Vlasnički list sadrži sve bitne karakteristike nekretnine, uključujući opis, adresu, površinu, identitet vlasnika te zabilješke o bilo kakvim teretima ili ograničenjima na toj nekretnini.
Važno je razumjeti kako se ovi dokumenti izdaju i gdje se koriste. Katastar je nadležan za izdavanje posjedovnih listova koji sadrže informacije o katastarskim česticama i trenutnim korisnicima. Posjedovni listovi imaju informativni karakter i nisu službeni dokaz vlasništva. Katastar je odgovoran za evidentiranje posjeda.
Gruntovnica, tj. zemljišno-knjižni odjel nadležnog općinskog suda, izdaje vlasničke listove, koji su službeni dokazi vlasništva. Ovi dokumenti potvrđuju identitet vlasnika i sve detalje o vlasništvu nad određenom nekretninom. Vlasnički list je javna isprava, što znači da svatko može tražiti uvid o vlasniku i drugim pravima uknjiženim na toj katastarskoj čestici.
Kako se tumači vlasnički list?
Ako ste upoznati sa svim podatcima koje sadrži vlasnički list je jednostavan za čitanje.
Vlasnički list podijeljen je na posjedovnicu I i II, vlastovnicu i teretovnicu i u svakom od ovih dijelova pronaći ćete informacije koje tražite. Iako je sve jasno navedeno na vlasničkom listu, donosimo vam nekoliko korisnih savjeta o tome na što još treba obratiti pažnju prilikom njegova iščitavanja:
- pročitajte identifikacijske podatke: provjerite jesu li podaci o nekretnini i vlasniku ispravni i ažurni.
- istražite terete i ograničenja: obratite pažnju na bilo kakve terete ili ograničenja koja bi mogla utjecati na vlasnička prava nekretnine.
- provjerite povijest vlasništva: proučite promjene vlasništva kako biste vidjeli tko je prethodno bio vlasnik i kada su se dogodile promjene.
- konzultirajte stručnjaka: ako niste sigurni u interpretaciju određenih podataka, uvijek možete potražiti pomoć pravnog ili nekog drugog stručnjaka za nekretnine.
Ako trebate pomoć ili dodatnu informaciju javite nam se i rado ćemo vam pomoći.