vlasnicki list timax nekretnine blog cover

Vlasnički list

Vlasnički list je dokaz o vlasništvu nekretnine ili nekom drugom pravu koje može biti predmetom upisa u zemljišnu knjigu. Izvadci iz zemljišne knjige uživaju javnu vjeru i imaju dokaznu snagu javnih isprava.

Sadržaj

Što je vlasnički list?

Izvadci iz zemljišne knjige uživaju javnu vjeru i imaju dokaznu snagu javnih isprava. Vlasnički list, službeni dokument kojim se dokazuje vlasništvo nad određenom nekretninom sastoji se od tri dijela (A, B i C). Svaki dio vlasničkog lista sadrži važne podatke o vlasništvu i imovini. Na stranici A se nalazi posjedovnica u kojoj je upisana predmetna imovina, njezina namjena i izgrađenost, katastarski broj i adresa. Vlasnički list na stranici B sadrži sve podatke o vlasniku nekretnine, sve promjene vezane uz vlasništvo i naziva se vlastovnica. Teretni list ili teretovnica je upisana na C stranici vlasničkog lista i ona sadrži sve informacije o mogućim opterećenjima na nekretnini. Tereti mogu biti različiti, kao što su hipoteka, najam, podnajam, zakup, prvokup, otkup, zabrana prodaje, darovanja ili nekog drugog otuđenja, ovrha nad tom nekretninom, zabrana ovrhe ili drugog opterećenja, koncesija.

Kako pronaći vlasnički list i kako izvaditi vlasnički list?

Provjera vlasničkog lista vlasnika nekretnine radi se putem web stranice oss.uredjenazemlja.hr, otvaranjem rubrike Ministarstvo pravosuđa, gdje se nalazi padajući izbornik koji nudi opcije pregleda glavne knjige, ili knjige položenih ugovora. Važno je znati je li nekretnina upisana u zemljišne knjige, odnosno ima li svoj ZK broj, ili se ipak radi o nekretnini upisanoj samo u knjizi položenih ugovora.

Ako ne znate, ili niste sigurni u broj čestice ili broj zemljišnoknjižnog uloška vlasničkog lista nekretnine koju tražite, a znate njenu točnu adresu, možete je pronaći i putem adrese ako je ona upisana u zemljišne knjige, odnosno ako ima svoj ZK broj. Tada prvotno morate pronaći broj čestice na kojoj se ona nalazi, putem stranice geoportal.dgu.hr gdje u gornjem lijevom uglu upisujete adresu nekretnine.

Svaki vlasnički list ažurira se na dnevnoj bazi i tako putem web portala svakodnevno možemo provjeriti stanje nekretnine.

Ako Vam je potreban original vlasničkog lista morat ćete se uputiti u „gruntovnicu“ (ZK odjel suda), koja se nalazi na više adresa, ovisno u kojem se području nekretnina nalazi. Potrebno je popuniti obrazac (zahtjev) i potpisat ćete se u knjigu preuzetih zemljišnoknjižnih izvadaka. U knjigu se uz vaš potpis stavlja i pečat i ovjereni potpis ovlaštenog zemljišnoknjižnog referenta koji vam je izvadio traženi izvadak. Svaki vlasnički list dostupan je javnosti.

Gdje izvaditi vlasnički list?

S obzirom na to da je danas sve dostupno putem interneta, tako i vlasnički list možete pronaći online, bez obzira radi li se o vašem vlasničkom listu ili biste prije kupnje voljeli samostalno provjeriti kakvo je stanje nekretnine koju kupujete.

Uvid u zemljišnu knjigu možete izvršiti putem stranica Ministarstva pravosuđa i uprave i Državne geodetske uprave, na poveznici Uređena zemlja, ako vam je poznat broj katastarske čestice i/ili zemljišnoknjižnog uloška i naziv katastarske općine.

Ako Vam je potreban original vlasničkog lista morat ćete se uputiti u gruntovnicu ili putem sustava e-građani izvaditi online primjerak originala vlasničkog lista. Provjera vlasničkog lista radi se putem web stranice oss.uredjenazemlja.hr, otvaranjem rubrike Ministarstvo pravosuđa, gdje ćete naići na padajući izbornik koji nudi opcije pregleda glavne knjige, ili knjige položenih ugovora.

ZK izvadak

Zemljišnoknjižni izvadak je javna isprava koja je dokaz o vlasništvu ili nekom drugom pravu upisanom u zemljišnu knjigu. Pregledajte izvadak putem pretrage po broju katastarske čestice ili ZK uloška odnosno broja poduloška u knjizi položenih ugovora (KPU) na stranici Ministarstva pravosuđa i uprave

Razlika između vlasničkog lista i posjedovnog lista

Posjedovni list je dokument koji sadrži informacije o određenoj katastarskoj čestici i trenutnom korisniku ili posjedniku te čestice. Ovaj dokument uključuje identifikacijske podatke o korisniku, broj katastarske čestice, način korištenja, površinu čestice te opis objekata koji se nalaze na njoj.

Posjedovni list nije dokaz vlasništva nad česticom. Umjesto toga, on pruža informacije o tome tko trenutno koristi zemljište ili nekretninu.

Vlasnički list je službeni dokument koji potvrđuje vlasništvo nad određenom katastarskom česticom ili nekretninom. Ovaj list izdaje gruntovnica, tj. zemljišno-knjižni odjel nadležnog općinskog suda, i služi kao pravno valjani dokaz vlasništva. Vlasnički list sadrži sve bitne karakteristike nekretnine, uključujući opis, adresu, površinu, identitet vlasnika te zabilješke o bilo kakvim teretima ili ograničenjima na toj nekretnini.

Važno je razumjeti kako se ovi dokumenti izdaju i gdje se koriste. Katastar je nadležan za izdavanje posjedovnih listova koji sadrže informacije o katastarskim česticama i trenutnim korisnicima. Posjedovni listovi imaju informativni karakter i nisu službeni dokaz vlasništva. Katastar je odgovoran za evidentiranje posjeda.

Gruntovnica, tj. zemljišno-knjižni odjel nadležnog općinskog suda, izdaje vlasničke listove, koji su službeni dokazi vlasništva. Ovi dokumenti potvrđuju identitet vlasnika i sve detalje o vlasništvu nad određenom nekretninom. Vlasnički list je javna isprava, što znači da svatko može tražiti uvid o vlasniku i drugim pravima uknjiženim na toj katastarskoj čestici.

Kako se tumači vlasnički list?

Ako ste upoznati sa svim podatcima koje sadrži vlasnički list je jednostavan za čitanje.

Vlasnički list podijeljen je na posjedovnicu I i II, vlastovnicu i teretovnicu i u svakom od ovih dijelova pronaći ćete informacije koje tražite. Iako je sve jasno navedeno na vlasničkom listu, donosimo vam nekoliko korisnih savjeta o tome na što još treba obratiti pažnju prilikom njegova iščitavanja:

  • pročitajte identifikacijske podatke: provjerite jesu li podaci o nekretnini i vlasniku ispravni i ažurni.
  • istražite terete i ograničenja: obratite pažnju na bilo kakve terete ili ograničenja koja bi mogla utjecati na vlasnička prava nekretnine.
  • provjerite povijest vlasništva: proučite promjene vlasništva kako biste vidjeli tko je prethodno bio vlasnik i kada su se dogodile promjene.
  • konzultirajte stručnjaka: ako niste sigurni u interpretaciju određenih podataka, uvijek možete potražiti pomoć pravnog ili nekog drugog stručnjaka za nekretnine.

 

Ako trebate pomoć ili dodatnu informaciju javite nam se  i rado ćemo vam pomoći.

Jelena Čolak - autor na Timax Estates  web stranici

Jelena Čolak

Jelena je diplomirana ekonomistica i član kreativnog djela Timax tima. Od trenutka kad se pridružila timu, Jelena neumorno radi na usavršavanju svojih marketinških vještina kako bi pružila najbolje marketinško iskustvo svim našim klijentima i pomogla im u ostvarivanju njihovih poslovnih ciljeva.
Jelena Čolak agent Timax Real Estate
Jelena Čolak

Marketing stručnjak

Jelena Čolak - autor na Timax Estates  web stranici

Jelena Čolak

Jelena je diplomirana ekonomistica i član kreativnog djela Timax tima. Od trenutka kad se pridružila timu, Jelena neumorno radi na usavršavanju svojih marketinških vještina kako bi pružila najbolje marketinško iskustvo svim našim klijentima i pomogla im u ostvarivanju njihovih poslovnih ciljeva.

PODIJELI

Imate blogovsko pitanje?

Agencija Timax ističe se pružanjem vrhunskih individualnih usluga u svijetu nekretnina.
Neka kupnja, prodaja ili investicija u nekretnine započne s nama.

Najčešća pitanja

U cilju bolje efikasnosti i uštede vašeg dragocjenpg vremena, u nastavku vam dajemo odgovore na često postavljana pitanja koja obuhvaćaju ključne informacije o kupnji, prodaji i investiranju u nekretnine.

Uvjeti se mogu razlikovati ovisno o vrsti nekretnine i lokaciji. Naši agenti su tu da vam pruže sve potrebne informacije i pomognu vam s procesom kupnje ili najma.

Ako ste državljanin ili pravna osoba iz država članica Europske unije stječete pravo vlasništva nekretnina u Republici Hrvatskoj pod pretpostavkama koje vrijede za stjecanje prava vlasništva za državljane Republike Hrvatske i pravne osobe sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, izuzev nekretnina u izuzetim područjima – poljoprivredno zemljište određeno posebnim zakonom te Vam za stjecanje prava vlasništva nije potrebna suglasnost ministra pravosuđa i uprave uz napomenu da državljani i pravne osobe iz Europske unije ne mogu stjecati poljoprivredno zemljište do 30. lipnja 2023. godine.

Ako ste državljanin Švicarske Konfederacije stječete pravo vlasništva nekretnina u Republici Hrvatskoj pod pretpostavkama koje vrijede za stjecanje prava vlasništva za državljane Republike Hrvatske i pravne osobe sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, izuzev nekretnina u izuzetim područjima – poljoprivredno zemljište određeno posebnim zakonom te vam za stjecanje prava vlasništva nije potrebna suglasnost ministra pravosuđa uz napomenu da prilikom podnošenja prijedloga za upis vlasništva nadležnom zemljišnoknjižnom sudu trebate uz ostalu dokumentaciju priložiti i potvrdu prijave privremenog boravka.

Naša agencija surađuju s kreditnim posrednicima kako bi vam pružili informacije o kreditnim opcijama i drugim financijskim pitanjima.

Naši pravni savjetnici su tu da vam pruže sve potrebne informacije o pravnim aspektima kupnje ili najma nekretnine u Hrvatskoj.

Naši stručnjaci za procjenu nekretnina će vam pružiti besplatnu procjenu vrijednosti vaše nekretnine. Kontaktirajte nas da biste dogovorili termin.

Vlasnički list je dokaz o vlasništvu nekretnine ili nekom drugom pravu koje može biti predmetom upisa u zemljišnu knjigu. Izvadci iz zemljišne knjige uživaju javnu vjeru i imaju dokaznu snagu javnih isprava. Vlasnički list, službeni dokument kojim se dokazuje vlasništvo nad određenom nekretninom sastoji se od tri dijela (A, B i C). Svaki dio vlasničkog lista sadrži važne podatke o vlasništvu i imovini.

Tabularna izjava je dokument kojim prodavatelj daje suglasnost kupcu za zemljoknjižni prijenos prava vlasništva na nekretnini koja je predmet kupoprodajnog ugovora. Sam dokument može se nalaziti unutar samog kupoprodajnog ugovora ili kao zasebni dokument. Ista može biti uvjetna, dakle da se kupcu omogući upis vlasništva po isplati kupoprodajne cijene, bez daljnjeg protivljenja i ograničenja, ili bezuvjetna gdje se dozvoljava upis bez ikakve daljnje suglasnosti.

Da bi pristupili gradnji/rekonstrukciji objekta potrebna vam je građevinska dozvola. Građevinskom dozvolom utvrđuje se da je glavni, odnosno idejni projekt izrađen u skladu s propisima i utvrđenim uvjetima koje mora ispunjavati građevina na određenoj lokaciji te da su ispunjeni svi potrebni preduvjeti za gradnju.

Izgrađenu, odnosno rekonstruiranu građevinu možete početi koristiti tek nakon što se za tu građevinu izda uporabna dozvola. U svrhu utvrđivanja je li građevina izgrađena u skladu s građevinskom dozvolom, odnosno glavnim projektom potrebno je provesti tehnički pregled. Investitor, odnosno vlasnik građevine dužan je osigurati provedbu tehničkog pregleda, kao i omogućiti uvid u svu propisanu dokumentaciju kako bi ishodio uporabnu dozvolu.

Zahtjev za uporabnu dozvolu podnosi se u elektroničkom obliku putem sustava eDozvola ili u nadležnom upravnom tijelu za graditeljstvo i prostorno uređenje. Popis nadležnih tijela možete pronaći na stranicama Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.

Članci koji bi vas mogli zanimati

zivot u hrvatskoj timax nekretnine blog cover

Život u Hrvatskoj

Život u Hrvatskoj oblikovan je nizom faktora koji uključuju povijesne

Regije u Hrvatskoj by Timax nekretnine recenzija blog cover

Regije u Hrvatskoj

Hrvatske regije ne mjere se prostranstvima, već ljepotom, raznolikošću prirode,

Kontakt

Tu smo za vas

Pošaljite nam upit sa detaljnim opisom vaših preferenci i naši agenti će vam se povratno javiti s ponudom nekretnina koje odgovaraju vašoj pretrazi.