Što je građevinska dozvola?
Građevinskom dozvolom utvrđuje se da je glavni, odnosno idejni projekt izrađen u skladu s propisima i utvrđenim uvjetima koje mora ispunjavati građevina na određenoj lokaciji te da su ispunjeni svi potrebni preduvjeti za gradnju.
Tko izdaje građevinsku dozvolu?
Građevinsku dozvolu izdaju veliki gradovi (iznad 35.000 stanovnika) i gradovi sjedišta županija za svoje područje ili županijski uredi za sve ostale općine i gradove na području županije. Popis nadležnih tijela moguće je pronaći na stranicama Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.
Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine izdaje građevinske dozvole za sljedeće građevine: građevine prometa i veza, energetske građevine, vodne građevine, industrijske građevine, građevine za postupanje s otpadom i građevine za posebne namjene.
Da bi se izdala građevinska dozvola potrebno je ishoditi potvrdu o usklađenosti glavnog projekta s posebnim propisima. Takvu potvrdu izdaju tijela i/ili osobe koje su sudjelovale u izdavanju lokacijske dozvole za tu građevinu.
Zahtjev za izdavanje građevinske dozvole podnosi investitor, a potrebno ga je uputiti nadležnom upravnom tijelu velikog grada, Grada Zagreba ili županije, nadležnom za upravne poslove graditeljstva, ako Zakonom o gradnji ili posebnim zakonima nije drugačije određeno i podnosi se u elektroničkom obliku putem sustava eDozvola ili u nadležnom upravnom tijelu ovisno o mjestu gdje se planira gradnja odnosno rekonstrukcija objekta.
Zahtjevu za izdavanje građevinske dozvole prilažu se:
- glavni projekt u elektroničkom obliku,
- ispis glavnog projekta ovjeren od projektanata i glavnog projektanta ako je u njegovoj izradi sudjelovalo više projektanata,
- Iskaznicu energetskih svojstava zgrade u elektroničkom obliku, potpisanu elektroničkim potpisom,
- ispis Iskaznice energetskih svojstava zgrade ovjerene od projektanata i glavnog projektanta ako je u njezinoj izradi sudjelovalo više projektanata,
- pisano izvješće o kontroli glavnog projekta, ako je kontrola propisana,
- potvrdu o nostrifikaciji glavnog projekta, ako je projekt izrađen prema stranim propisima,
- dokaz pravnog interesa za izdavanje građevinske dozvole,
- dokaz da može biti investitor (koncesija, suglasnost ili drugi akt propisan posebnim propisom) ako se radi o građevini za koju je posebnim zakonom propisano tko može biti investitor i
- dokaz da je vlasnik građevinskog zemljišta ispunio svoju dužnost prijenosa dijela zemljišta u vlasništvo jedinice lokalne samouprave, odnosno dužnosti sklapanja ugovora o osnivanju služnosti provoza i/ili prolaza, propisane posebnim zakonom kojim se uređuje prostorno uređenje, ako takva dužnost postoji.
Kako građevinska dozvola nema pravnih učinaka na vlasništvo i druga stvarna prava na nekretnini za koju je izdana i ne predstavlja pravnu osnovu za ulazak u posjed nekretnine, za njeno izdavanje dovoljno je samo dokazati pravni interes.
Uvjeti za izdavanje građevinske dozvole
U tijeku postupka izdavanja građevinske dozvole utvrđuje se:
- jesu li uz zahtjev priloženi svi propisani dokumenti,
- jesu li utvrđeni svi propisani posebni uvjeti i uvjeti priključenja,
- jesu li izdane sve propisane potvrde glavnog projekta,
- je li glavni projekt u pogledu lokacijskih uvjeta izrađen u skladu s uvjetima za provedbu zahvata u prostoru propisanim prostornim planom
- je li glavni projekt izradila ovlaštena osoba,
- je li glavni projekt propisno označen i da je izrađen tako da je onemogućena neovlaštena promjena njegova sadržaja, odnosno zamjena njegovih dijelova i
- je li donesen urbanistički plan uređenja, ako se dozvola izdaje na području za koje je posebnim zakonom propisana obveza njegova donošenja, osim kada se radi o izdavanju građevinske dozvole za rekonstrukciju postojeće građevine i za građenje nove građevine na mjestu ili u neposrednoj blizini mjesta prethodno uklonjene postojeće građevine unutar iste građevne čestice, kojom se bitno ne mijenja namjena, izgled, veličina i utjecaj na okoliš dotadašnje građevine.
Prije izdavanja građevinske dozvole, nadležno tijelo graditeljstva dužno je strankama pružiti mogućnost uvida u spis predmeta radi izjašnjenja.
Građevinska dozvola za zgradu izdaje se uz uvjet da su udovoljeni svi gore navedeni uvjeti te da postoji mogućnost priključenja građevne čestice, odnosno zgrade na prometnu površinu ili da je izdana građevinska dozvola za građenje prometne površine, nadalje da postoji mogućnost priključenja zgrade na javni sustav odvodnje otpadnih voda, ako prostornim planom nije omogućeno priključenje na vlastiti sustav odvodnje i da postoji mogućnost priključenja zgrade na niskonaponsku električnu mrežu ili da ima autonomni sustav opskrbe električne energije, ako se radi o zgradi u kojoj je projektirano korištenje iste.
Nadležni ured koji je izdao građevinsku dozvolu dužan je istu (bez glavnog projekta) dostaviti na znanje, uz ostale, i upravnom tijelu jedinice lokalne samouprave nadležnom za utvrđivanje komunalnog doprinosa s podacima potrebnim za obračun iznosa tog doprinosa i tijelu nadležnom za utvrđivanje vodnog doprinosa s podacima potrebnim za obračun iznosa tog doprinosa. Investitor je dužan po pravomoćnosti građevinske dozvole platiti komunalni odnosno vodni doprinos u skladu s posebnim propisima.
Građevinska dozvola prestaje važiti ako investitor ne pristupi građenju u roku od tri godine od dana pravomoćnosti dozvole. Važenje građevinske dozvole može se produljiti na zahtjev investitora jednom za tri godine ako se nisu promijenili uvjeti za provedbu zahvata u prostoru određeni prostornim planom. U tom razdoblju investitor je dužan riješiti pitanje prava građenja, te pristupiti gradnji.
Do koliko kvadrata ne treba građevinska dozvola?
Bez građevinske dozvole, a u skladu s glavnim projektom može se graditi npr. pomoćne zgrade do 50 m², parkiralište na građevinskoj čestitci, podzemni i nadzemni spremnik goriva zapremnine do 10 m³, bazeni, sunčani kolektori, ograde visine veće od 2,2 m, ogradni zid visine veće od 1,6 m, dječje igralište unutar parka, izvoditi preuređenja prostora, dodavanje novih vanjskih i unutarnjih prozora, održavanje hitnih ili nužnih popravaka, postavljanje elektroničke komunikacije itd.
U projektiranju i građenju građevina te izvođenju radova investitor, projektant i izvođač dužni su se pridržavati svih propisa i pravila struke koji se odnose na njihovo građenje te se iste ne smiju projektirati, graditi, odnosno izvoditi ako je to zabranjeno prostornim planom ili je na drugi način protivno prostornom planu.
Iznimno, protivno prostornom planu može se bez građevinske dozvole i glavnog projekta na građevnoj čestici postojeće zgrade za potrebe te zgrade graditi cisterna za vodu i septička jama zapremine do 27 m³, te sustav sunčanih kolektora, odnosno fotonaponskih modula u svrhu proizvodnje toplinske, odnosno električne energije bez mogućnosti predaje u mrežu, osim u nacionalnom parku i parku prirode.
Rekonstrukciji unutarnjih dijelova zgrade (stuba, zidova (osim nosivih), podova, instalacija i drugo) kojom se ne mijenjaju lokacijski uvjeti u skladu s kojima je ista izgrađena, možete pristupiti bez građevinske dozvole, ali gradnja mora biti u skladu s glavnim projektom.
Koliko se čeka građevinska dozvola?
Brzina izdavanja građevinskih dozvola varira i ovisi o učinkovitosti gradskih uprava i nadležnih tijela, ali u prosjeku ona se čeka oko jedan mjesec. Ono što je svakako korisno je činjenica da podnositelji zahtjeva mogu dobiti uvid u fazu rješavanja zahtjeva putem sustava eDozvola.
Koliko košta građevinska dozvola?
Cijena izdavanja same građevinske dozvole nije visoka, oko 150 EUR, ali sve ono što je potrebno napraviti kako bi građevinska dozvola bila valjana je cjenovno znatno više.
Glavni projekt je prva stvar i osnova da bi se dobila građevinska dozvola. U cijenu glavnog projekta ulazi procjena gradnje, idejno rješenje i na kraju konačan glavni projekt. Glavni projekt je skup projekata koji se sastoje od više struka poput arhitekture, statike, struje, strojarstva, itd.
Geodetski projekt je također sastavni dio glavnog projekta, ali zasebno se naplaćuje. Geodetski projekt je važan za formiranje objekta, smještaj objekta na čestici i upis objekta nakon izgradnje.
Investitor je dužan, po pravomoćnosti građevinske dozvole, platiti komunalni, odnosno vodni doprinos u skladu s posebnim propisima.
Podatke o visini komunalnog doprinosa pronaći ćete na stranicama Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine
Podatke o vodnom doprinosu saznat ćete na stranicama Hrvatskih voda
Građevinska dozvola za postojeći objekt
Građevinska dozvola za postojeći objekt može se odnositi samo na dvije stvari – na nadogradnju, proširenje ili rekonstrukciju ili na naknadno legaliziranje izgrađenog objekta bez građevinske dozvole što onda spada u bespravnu gradnju. Započnete li gradnju bez dozvole, možete biti krivično gonjeni ili će vam se uručiti nalog za uklanjanje konstrukcije.
Građevinska dozvola za postojeći objekt se ne odnosi samo na gradnje vezane usko uz postojeći objekt. U tu kategoriju spadaju i radovi proširenja poput garaže, ograde koja je previsoka da se gradi bez građevinske dozvole i slično.
Radovi koji ne spadaju u skupinu radova za koje je potrebna građevinska dozvola su: uobičajeni popravci na objektu, NEKI zidovi ili ograde na međi, nadstrešnica ili sjenica.
Građevinska dozvola za montažne objekte
Neovisno gradite li normalnu ili montažnu kuću, morate posjedovati građevinsku dozvolu. U Zakonu o gradnji ne postoji termin montažne kuće, iako se često stavlja u skupinu objekata bez betona. Točnije, u skupinu objekta s drvenom konstrukcijom, objekta s tipskim projektima, prefabriciranih objekta i slično. Bez obzira radi li se o drvenoj montažnoj kući, modernoj montažnoj kući, kući od opeke ili kamena, kuća mora biti projektirana, usklađena s prostornim planom i Zakonom o gradnji i njenim određenim propisima. Nevažno o materijalima ili načinu gradnje, kuća mora ispunjavati temeljne propisane zahtjeve – zahtjeve mehaničke otpornosti i stabilnosti, higijenske, energetske učinkovitosti, protupožarne i druge zahtjeve.
Građevine za koje nije potrebna dozvola
Za montažne kuće bez građevinske dozvole pročitajte Pravilnik o jednostavnim građevinama koji vam omogućuje gradnju kućica za alat, garaže i slično. Radi se o pomoćnim objektima koji su veličine do 50 kvadratnih metara koji su u funkciji i na zajedničkoj čestici osnovne zgrade.